Fotograf na imprezach i wydarzeniach

Zasady fotografii eventowej

Grudzień 1 2017

Fotografowanie eventowe nie jest łatwe. Dobry fotograf wie, gdzie być, jak się ustawić, kto jest najważniejszy (i komu obowiązkowo trzeba zrobić zdjęcia) i kiedy przyjść. Tego wszystkiego nie da się jednak nauczyć od tak – te umiejętności zdobywa się latami i praktyką. Co jest najważniejsze?

Kilka prostych zasad fotografii eventowej
Oprócz tego, o czym wspomnieliśmy we wstępie, czyli podstawowej wiedzy na temat wydarzenia i ludzi, których będziemy fotografować, fotograf eventowy powinien wiedzieć jeszcze kilka innych rzeczy. Na przykład – jaki sprzęt ze sobą wziąć, żeby zrobić jak najlepsze zdjęcia, ale nie dźwigać ze sobą kilkudziesięciu kilogramów. Tego uczymy się metodą prób i błędów, ale nie zaszkodzi zapytać kogoś bardziej doświadczonego i skorzystać z jego metod. Fotograf powinien mieć również refleks i wyczucie chwili, dostrzeganie dobrych kadrów w ułamku sekundy. Dlatego aparat nie będzie dla niego tylko przedłużeniem ręki, ale też trzecim okiem.

Jakie są typy fotografii eventowej?
Nazwa kojarzy się głównie z fotografowaniem dużych wydarzeń, takich jak imprezy masowe, ale warto wiedzieć, że jest ona o wiele szersza i zawiera się w niej również fotografia okolicznościowa, reportażowa czy nawet ślubna. To również wszelkiego rodzaju koncerty, wydarzenia klulturalne czy polityczne.

Sam event nie wystarcza
Trzeba wiedzieć, że podczas wydarzeń ludzie często pilnują swojego zachowania. Najciekawsze zdjęcia robi się właśnie … po imprezach. Albo przed. To niebywała gratka przedstawić kulisy wielkich i nagłośnionych wydarzeń i pokazać rzeczy, które może nie do końca poszły zgodnie z planem. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Że warto robić naprawdę dużo zdjęć, bo pierwszą rzeczą, którą robią uczestnicy po wydarzeniach to … szukanie siebie na zdjęciach! 

Chwytanie właściwej chwili
Czyli łapanie momentów – emocji i interakcji między ludźmi. Nikt nie chce oglądać dziesięciu podobnych zdjęć w galerii ani sztucznych, pozowanych fotografii. Ktoś, kto ogląda relację z wydarzenia chce się poczuć, jakby chociaż na chwilę się tam znalazł, albo przypomnieć sobie klimat, jaki podczas tego wydarzenia panował. 

Zasady
Oprócz czujnego obserwowania otoczenia oraz wychwytywania uśmiechów i emocji, pamiętaj, żeby: nie robić zdjęć podczas jedzenia, nie bój się portretów - event to doskonała okazja, żeby poćwiczyć fotografię portretową, bo masz mnóstwo modeli na wyciągnięcie ręki, jeśli zobaczysz jakąś sytuację, która jest potencjalnie świetna to zrobienia zdjęcia, nie przeszkadzaj. Musisz być cieniem i obserwatorem, nie krępuj ludzi, nie ustawiaj ich. I ostatnie - lepiej na sto zdjęć wybrać trzy, niż trzydzieści. Jakość, a nie ilość!

 

Udostępnij
polub ten post