Fotografia ślubna

Typy fotografii ślubnej

Grudzień 14 2017

Fotografia ślubna to jedna z bardziej dochodowych dziedzin fotografii. Z jednej strony nigdy nie spadnie na nią zapotrzebowanie, bo ludzie będą wchodzić w związki, a z drugiej, konkurencja jest na tyle duża, że trzeba wyrobić sobie markę, by zapewnić ciągłe zlecenia, a tym samym przypływ gotówki. Co warto wiedzieć o fotografii ślubnej?

Specjalizuj się
Jeśli dopiero co zaczynasz biznes z fotografią, najlepiej zamieść w swoim portfolio mały zakres usług. Ludzie lubią specjalistów w danej dziedzinie, a nie fotografów, którzy robią wszystko i dla wszystkich. Wiadomo, że będziesz dążył do tego, żeby się wybić, więc priorytet to zdobycie klienta. Nawet jedna czy dwie zadowolone pary potrafią zrobić dobry marketing wśród znajomych! Dlatego przykładaj się do zleceń i wykonuj je terminowo, przy okazji dorzucając pomysłowe gratisy.

Typy fotografii ślubnej
Fotografia ślubna wcale nie jest nudna. Wręcz nieprzewidywalna! Sam fakt, że zwiążesz się z jedną dziedziną nie oznacza, że utkniesz na długie lata wymyślając sesje dla nowych małżonków. W tej chwili najpopularniejszymi typami fotografii ślubnej są: fotografia reportażowa, fotografia plenerowa i fotografia studyjna.

Fotografia reportażowa
Twoją rolą jest jak najmniejsza ingerencja w przyjęcie weselne. Towarzyszysz parze od samego poranka i ostatnich przygotowań przed najważniejszym dniem, do momentu zebrania wystarczającej ilości zdjęć, by stworzyć reportaż. Musisz być cieniem, duchem, pozostawać niezauważalny z aparatem, by para młoda i goście czuli się przy tobie swobodnie i naturalnie. Tylko wtedy masz szansę na naprawdę dobre zdjęcia! To bardzo trudny typ fotografii – potrzebujesz co najmniej dwóch obiektywów, dodatkowego oświetlenia, zapasowych baterii i karty pamięci. Pomijając same kwestie sprzętowe, dobrze by było, gdybyś miał pomocnika. Potrzebujesz również siebie: wyspanego, zrelaksowanego i gotowego do pracy w nieprzewidywalnych warunkach.

Fotografia plenerowa
Tak, będziesz jednym z tych fotografów zapraszających ze sobą młodą parę w urokliwe miejsca. To również nie jest łatwe – od samego wyboru miejsca, stylizacji, po sprawdzenie tego, jaka będzie pogoda. Liczy się również twoja umiejętność dostosowywania zdjęć do warunków. Oraz komunikacja z parą, rozluźnienie atmosfery, pomaganie w pozowaniu. Pary cenią sympatycznych fotografów, którzy oprócz skupienia są również przyjaźnie nastawieni do ludzi.

Fotografia studyjna
Prócz sprzętu i scenografii powinieneś być przygotowany na różne problemy wynikające ze skrępowania pary. Naturalność jest w cenie, a sztuczne fotografie nie wpłyną pozytywnie na twoje portfolio czy opinie. Powodzenia!

 

Udostępnij
polub ten post