Fotograf i fotografia

Kreowanie wizerunku profesjonalisty

Grudzień 10 2017

Jak wyglądać profesjonalnie? Na pewno wszyscy znamy teorię pierwszego wrażenia oraz wizerunku – kiedy kogoś poznajemy, zanim zamienimy z nim pierwsze słowo już zaczynamy mieć na jego temat jakieś wyobrażenie. Z wizerunkiem sprawa ma się podobnie, nie znając kogoś, oceniamy go przez swoje emocje, skojarzenia i myśli jakie u nas wywołuje. Po tej ocenia w sposób nieświadomy zaczynają nas traktować i postrzegać wg własnych kryteriów i czasem mija dużo czasu, zanim ktoś postanowi zmienić swoje praktyki.

Wizerunek firmowy
Jeśli prowadzisz swoją firmę, te kwestie są dotyczą ciebie w o wiele większym stopniu, niż mógłbyś przypuszczać. Każdy bezpośredni kontakt z klientem jest swoistym egzaminem dla nas – a przecież chcemy być postrzegani jako ludzie sympatyczni, godni zaufania, uczciwi i oczywiście, kompetentni. Te cechy wpisują się niejako w definicję człowieka sukcesu, który ma dobrą reputację i cieszy się uznaniem wśród klientów.

Jaki obraz siebie chcemy przedstawić światu?
Na pewno trzeba dłużej zastanowić się nad tym pytaniem i uważnie je przeanalizować. Co możesz zrobić, by osiągnąć swoje wizerunkowe cele? Jak chciałbyś być odbierany? W końcu na wizerunek człowieka składa się wiele czynników, a na wiele z nich mamy realny wpływ.

Język ciała
To podobno aż do 80% tego, w jaki sposób odbierają nas inni. Trzeba zapamiętać dużo rzeczy – kontakt wzrokowy, miły i zachęcający uśmiech, wyprostowana postawa, otwarta postawa, jasność przekazu. To, jak rozmawiamy z rozmówcą jest naprawdę istotne, zdziwiłbyś się, ile w Polsce znajdziemy szkół czy kursów o mowie ciała. Poczytaj na ten temat, skonsultuj się ze specjalistą. Nie chodzi o to, żeby kogoś udawać albo grać, tylko o to, by w lepszy i efektywniejszy sposób wyrazić siebie.

Ubiór
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ogromnie ważny jest elegancki strój, dobrze dobrane dodatki i wyczyszczone buty. Postaw raczej na prostotę, minimalizm i klasę, o ile nie jesteś projektantem mody, środowisko nie wymusza na tobie pewnej ekstrawagancji czy pomysłowości w ubiorze. Ubieraj się odpowiednio do sytuacji.

Kultura języka
Zadbaj również o dobrą dykcję oraz jakość sowich wypowiedzi. Rozmawiaj raczej w sposób rzeczowy i konkretny, niż owijaj w bawełnę. Nie ma na to czasu. Poprawność naszych wypowiedzi świadczy o naszej inteligencji czy wykształceniu. To, w jaki sposób mówimy wiele też mówi o naszej osobowości – ktoś wypowiadający się cicho i nerwowo nie wzbudzi takiego zaufania, jak osoba mówiąca wyraźnie i spokojnie. Naprawdę, istotne są każde szczegóły.

Sposób traktowania innych
Bez względu na pochodzenie, wiek, profesję czy wykształcenie - każdy zasługuje na to, by traktować go z szacunkiem i uśmiechem!

Udostępnij
polub ten post