Fotografia ślubna

Fotografia reportażowa na ślubie

Grudzień 21 2017

Jakie są zalety fotografii reportażowej? Obecnie fotografia rozwija się w zawrotnym tempie, a dodatkowo – na wielu przestrzeniach. Do najbardziej dochodowych dziedzin należy fotografia wizerunkowa i fotografia reklamowa i bardzo często to nie fotografowie „zabijają się” o modelki, ale modelki biegają za fotografami. W fotografii popularnej granice pomiędzy byciem amatorem a fotografem coraz bardziej się zacierają, a sprzyjają temu popularne portale społecznościowe czy co rusz pojawiające się aplikacje, przez które z łatwością możemy udostępniać zdjęcia.

Sztuczność
I tak przez całe godziny przeglądamy obrazki ze śmiesznymi napisami, tablice znajomych czy kwadratowe ujęcia w znanych aplikacjach. Ludzie zaczęli przykładać wagę do dekorowania całego otoczenia, które może stać się plenerem do zdjęć. Ba, bywa nawet, że całe pokoje w prywatnych mieszkaniach robią za studia. Popularnością cieszy się fotografowanie jedzenia (na pięknej porcelanie, idealnie skomponowanego), zwierząt (najlepiej w jakiejś słodkiej i nieporadnej pozycji, lub w sytuacji, w której zachowanie zwierzęcia przypomina zachowanie człowieka, wtedy zyskuje się efekt komediowy) i aktywności fizycznej. I rynek bardzo szybko reaguje na zapotrzebowanie rekwizytów do robienia zdjęć – firmy zaczynają produkować zabawne lub artystyczne naczynia, porcelanę, sztućce, ubrania sportowe czy rzeczy dla zwierzaków. 

Kontrkultura
W tym całym bałaganie niebagaletną rolę odgrywa również inny przemysł – fotografii ślubnej. Wpisując tę frazę do wyszukiwarek wyskakuje nam tysiące odnośników. Czego wymaga klient od ślubnego fotografa? Uwiecznienia w najważniejszym dniu w życiu pary pięknej i nieskalanej miłości, wspaniałych przyjaciół i rodziny oraz szampańskiej zabawy. Dlatego często przeglądając zdjęcia ślubne zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z żywymi ludźmi czy manekinami. Niekończące się sesje w plenerze czy studyjne, a na głównym planie para, która nie bardzo wie, jak się zachować, gdzie się złapać i patrzeć. Czuć tylko skrępowanie i chęć jak najszybszego zakończenia sesji.

Fotografia reportażowa
Dlatego tak wielkim hitem okazuje się fotografia reportażowa w przemyśle ślubnym. Większość profesjonalnych fotografów zamieszcza już fotografię reportażową w swoich usługach. O co chodzi? Podczas sesji reportażowej rolą fotografa jest bycie duchem (z aparatem). Fotograf (a najlepiej dwóch) spędza z parą cały dzień, towarzyszy w przygotowaniach do ślubu (ubraniu się, błogosławieństwie itd.) od samego rana do... prawie kolejnego dnia. Ma działać tak, by pozostawać niezauważalnym i nie krępować nikogo, a jednak uwieczniać momenty na zdjęciach.

 

Udostępnij
polub ten post