Fotograf i fotografia

Fotografia krajobrazowa

Grudzień 5 2017

Jesteś amatorem fotografii krajobrazowej? Dużo podróżujesz oraz pragniesz, by uwieczniać swoje podróże w jak najlepszy sposób? Warto zagłębić się w tajniki fotografii krajobrazowej. Świat jest piękny, ale bardzo zaśmiecony – dlatego ty, jako fotograf krajobrazu musisz nauczyć się eksponować istotne dla ciebie widoki. Te zdjęcia mają przenosić ciebie i odbiorców w inny świat, przez chwilę poczuć jego atmosferę i koloryt. Nie chodzi o to, by przekoloryzować rzeczywistość, ale by umiejętnie ją wyeksponować.

Dlatego planowanie to podstawa
Chcąc zrobić wymarzone zdjęcia, musisz je zaplanować. I się do nich przygotować. Oczywistą rzeczą jest naładowanie baterii czy zabranie zapasowej karty pamięci, ale praktyka pokazuje, że często można o tym zapomnieć, kiedy jesteśmy pochłonięci wrażeniami wędrówki. Przed wyruszeniem gdziekolwiek z aparatem, sprawdź pogodę, godzinę wschodu lub zachodu słońca oraz kierunek, z którego będą padały promienie słoneczne. Można to zrobić dzięki ciekawym aplikacjom, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby fotografów!

Złota godzina
Czym jest tzw. złota godzina? Chodzi o wykonywanie fotografii w najlepszym momencie dnia, czyli najładniejszym świetle. Kiedy jest ten moment? Zwykło się mówić o złotej godzinie w godzinę przed wschodem słońca oraz godzinie przed zachodem słońca. Dzięki temu będziemy fotografowali w delikatnym świetle, gdy słońce, które znajduje się nisko nad horyzontem rzuca długie cienie w ciepłej tonacji. Aparat lubi również zachmurzone niebo. Dlaczego? Dlatego, że przy lekkim zachmurzeniu intensywne kolory zostaną ładnie podkreślone przez oświetlone chmury. Czego chcieć więcej dla krajobrazowego zdjęcia? Warto pamiętać o złotej godzinie, bo na pewno nie raz przeszkadzało ci za ostre światło. 

Skaluj
Nawet najwyższa góra będzie wyglądała kiepsko, jeśli nie pokażesz jej z odpowiedniej perspektywy. Zdjęcia krajobrazowe bardzo lubią warstwy i geometrię, jeśli się przyjrzysz, na pewno po jakimś czasie zaobserwujesz harmonię otoczenia.Jak skalować? Np. umieść człowieka na tle wspomnianej wysokiej góry, lub jakieś zwierzęta (jeśli akurat brak ci towarzyszy wędrówki).
 
Eksperymentuj
Nie trzymaj się jedynie sprawdzonych kadrów - fotografuj na każdy możliwy sposób! Testuj różne filtry, obiektywy, nawet, jeśli nie masz do nich dostępu, zapytaj znajomego, czy nie pożyczy ci jakiegoś nowego sprzętu na kilka dni podróży. Baw się czasem naświetlania, światłem - np. zobacz, jakie efekty może przynieść fotografowanie pod światło! W fotografii krajobrazowej liczy się twoja wyobraźnia i pomysł na zdjęcie. Pomyśl, co byś chciał tym zdjęciem opowiedzieć. Życzymy ci powodzenia!

Udostępnij
polub ten post