Kupowanie online w Rumuni

Kupowanie online w Rumuni

Bujnie rozwijający się e-handel sprawia, że w różnych krajach powstają nowe platformy aukcyjne i sklepy. Ostatnio Gemius analizował funkcjonowanie e-handlu w Rumunii na przełomie ostatnich trzech lat. Po badaniach przedstawiono ranking najpopularniejszych rumuńskich sklepów internetowych oraz profil klientów, którzy najchętniej robią zakupy online.

Wydawać by się mogło, że sklepy internetowe oraz serwisy płatności online to przyszłość wszystkich sfer handlowych. I w zasadzie tak jest, na co wskazują statystyki z innych krajów, jednak informacje zebrane w Rumunii przedstawiają zaskakujące wyniki. Dane zebrane przez Gemius pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat zainteresowanie zakupami w sieci stopniowo malało wśród e-konsumentów między 14 a 19 oraz 45 a 54 rokiem życia. Zupełnie odwrotną tendencję można zaobserwować w przypadku internautów w wieku 34-44 lat, którzy o wiele częściej korzystają z usług e-handlu.

Emag.ro – rumuński lider branży e-handlu
W rankingu najpopularniejszych rumuńskich e-sklepów można znaleźć takie firmy jak Alibaba.com, Altex.ro, Amazon.com, Cel.ro, Elefant.ro, Emag.ro, Evomag.ro oraz Flanco.ro. Dane zebrane w maju 2016 roku pokazują, że największym zaufaniem wśród rumuńskich e-konsumentów cieszy się platforma Emag.ro, która posiada ponad 2 miliony użytkowników, co stanowi ok 30 % zasięgu wśród rumuńskich internautów. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się Alibaba Group z wynikiem 25,6 % a na trzecim Altex.ro z 12,3 procentami poparcia.

Młodzież i e-handel
Rumuński rynek e-handlu doświadczył wielu dynamicznych zmian na przestrzeni ostatnich trzech lat. Dość intrygujący jest fakt, że mimo rozwoju nowych technologii i systemów płatności online, liczba użytkowników sklepów online waha stopniowo spadała. Podczas gdy w roku 2014 ich liczba wyniosła 5,3 miliony to w 2016 roku było to już 4,5 miliona. To nie koniec różnic, ponieważ zmiany widać też w samej strukturze użytkowników e-sklepów. Osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia od 2014 lat stanowią niezmiennie aż 50 % użytkowników internetowych sklepów, jednak już wśród innych grup wiekowych widać wyraźny spadek zainteresowania korzystaniem z e-handlu. Możliwe, że wiąże się to ze spadkiem zaufania co do bezpieczeństwa transakcji online lub jest to długofalowa konsekwencja kryzysu gospodarczego.

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki dotyczące zakupów online oraz dowiesz się jak handlowcy potrafią sprawić,że klienci zwiększają wydatki w e-sklepach. Zapraszamy do czytania

Rusznikarska 60, Kraków

800 458 100

kontakt@fotobern.pl